Świeżo położone płytki w kuchni czy łazience zazwyczaj prezentują się idealnie. Często jest to zasługa dobrze dobranych fug. Z czasem jednak fugi, które wcześniej pięknie wyglądały, przybierają brudny odcień, psując tym samym estetykę kafelków. JW jaki sposób zabrać się do czyszczenia fug?
Czyszczenie parowe
Fugi można wyczyścić na różne sposoby. Jednym z nich jest zakup parownicy do fug lub myjki parowej. Sposób ten wymaga jednorazowego wydatku na myjkę, który kształtuje się na ok. 400zł w górę. Z parownicą bardzo łatwo można poradzić sobie nawet z mocno zabrudzonymi fugami. Po prostu wystarczy przejechać parę razy myjką po spoinach płytek. Najbardziej ubrudzone miejsca należy jedynie nieco bardziej energicznie wyszorować, aby skutecznie wyeliminować zabrudzenia. W momencie, kiedy podłoga zaczyna wysychać należałoby ją wyczyścić szmatką w celu usunięcia pozostałych zabrudzeń czy kurzu. Jeśli parownica, którą posiadasz, nie jest fabrycznie wyposażona w szczotkę, która pomaga doczyścić zabrudzenia i jest jednak trochę bardziej efektywna, od razu po rozprowadzeniu pary na małym fragmencie podłogi, wszystkie spoiny przetrzyj ścierką. To jest sposób działający lepiej na wyczyszczenie standardowych, coraz mniej popularnych fug cementowych. Nowocześniejsze fugi silikonowe są o dużo bardziej delikatne. W ich przypadku wystarczy mały strumień pary. Bezpieczniej jest ustawić niższe ciśnienie i nieco niższą temperaturę, gdyż zbyt wysoka może uszkodzić spoiny.
Czyszczenie preparatami chemicznymi
Drugim sposobem pozbycia się brudu z fug są dedykowane go tego celu profesjonalne środki chemiczne do podłóg. Jednorazowo użycie tego typu środków chemicznych jest o wiele tańsze niż zakup parownicy. Stosowanie płynów w większości przypadków sprowadza się do naniesienia preparatu na fugi, odczekania czasu wskazanego przez producenta i dokładnego wyszorowania podłogi oraz końcowego zmycia pozostałości. Preparaty bez problemu usuwają nawet największe zabrudzenia, bez konieczności ich szorowania. Dostępne są płyny w klasycznych butelkach i w formie rozpylaczy czy past. Zazwyczaj są wygodne w stosowaniu i nie mają uciążliwego zapachu.
Można także zdecydować się na czyszczenie fug domowymi sposobami. W tym wypadku sprawdza się proszek do pieczenie nałożony na wilgotną fugę lub też papka stworzona na bazie wody, octu i sody oczyszczonej. W obu przypadkach substancje powinny zostać nałożone na ok pół godziny aż do wyschnięcia i usunięte przy pomocy wilgotnej ściereczki. Kolejnym domowym sposobem jest zastosowanie pasty do zębów i szorowanie nią fug.
Podsumowanie
Dokładne wymycie i odświeżenie fug wcale nie musi wiązać się z dużym nakładem pracy. Przy pomocy profesjonalnej chemii do podłóg możemy szybko oraz skutecznie wyczyścić nasze fugi. Wystarczy tylko zakupić odpowiedni preparat i szybko możemy odświeżyć naszą podłogę, która nabierze dawnego koloru.