Rosnące wymogi środowiskowe w zakresie zanieczyszczeń pyłowych sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na montaż systemów centralnego odpylania. Producenci tego rodzaju instalacji mają w swej ofercie układy przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu. Bez względu na branżę większość systemów zbudowanych jest w podobny sposób.
Zalety stosowania systemów centralnego odpylania
Systemy centralnego odpylania stosowane są w celu usunięcia pyłów powstających podczas różnych procesów przemysłowych. Najczęściej wykorzystuje się je w branży farmaceutycznej, budowlanej, chemicznej, spożywczej, a także w metalurgii, energetyce i przemyśle drzewnym. Stosowanie systemów centralnego odpylania daje przedsiębiorcom wiele zalet. Przede wszystkim pozwala tworzyć czyste i bezpieczne miejsce pracy, pozbawione zawieszonych w powietrzu pyłów, które mogłyby być wdychane przez pracowników i niekorzystnie wpływać na ich zdrowie. Lotne substancje w pomieszczeniach produkcyjnych, czy też magazynowych w połączeniu z powietrzem tworzą reaktywną mieszankę. Dzięki systemom centralnego odpylania możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru lub wybuchu.
Budowa systemów centralnego odpylania
Nowoczesne systemy centralnego odpylania zbudowane są z systemów rurowych. W ich skład wchodzą pojedyncze rury połączone ze sobą szczelnie za pomocą specjalnych złączek. To właśnie poprzez rury odbywa się zasysanie zapylonego powietrza i doprowadzanie go do jednostki centralnej. W sercu całego układu znajdują się różnego rodzaju filtry odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza. W zależności od potrzeb oraz branży stosuje się filtry kasetowe, workowe, cyklofiltry, a także odpylacze mechaniczne, takie jak cyklony i iskrowniki. Systemy centralnego odpylania wyposażone są również w moduły zasilające, których zadaniem jest dostarczenie energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia pomp i wentylatorów. Elementem wyposażenia może być także falownik sterowany elektronicznie, który w sposób automatyczny reguluje wydajność całego systemu, optymalizując w ten sposób ilość zużywanej energii elektrycznej.
Cechy złączek Eurac
Aby system centralnego odpylania działał sprawnie, jego wszystkie elementy składowe muszą być odpowiednio dobrane. Wybór materiałów użytych do stworzenia układu uzależniony będzie m.in. od źródła i stopnia zapylenia, rodzaju substancji pylącej, jej temperatury, szkodliwości oraz reaktywności, a także wielkości całej instalacji. Żeby cały układ działał wydajnie, wszystkie elementy tworzące układ muszą być ze sobą szczelnie połączone. W celu uzyskania trwałych, niezawodnych i szczelnych połączeń warto sięgnąć po złączki Eurac. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju elementów możliwe jest łączenie ze sobą odcinków rur i łuków bez konieczności ich spawania, czy też stosowania kołnierzy. Bezkołnierzowe złączki rurowe Eurac mogą mieć różne średnice i długości. Do ich wytworzenia stosuje się stal nierdzewną lub stal węglową ocynkowaną. Zbudowane z płaszcza zewnętrznego, wewnętrznego oraz wkładu elementy zapewniają znakomitą szczelność. Ich ogromną zaletą jest też niska cena.
Systemy centralnego odpylania to złożone układy, które są stosowane w wielu nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Aby działały niezawodnie, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów dostarczanych przez renomowanych producentów.