Decydując się na kupno MacBook’a, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Cena samego laptopa, w zależności od tego, jaki wybierzemy model, waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc korzystać ze sprzętu rozsądnie po to, by móc cieszyć się jego możliwościami jak najdłużej. Oto kilka praktycznych porad odnośnie tego, jak zadbać o swojego MacBook’a. Pokażemy co robić, żeby nie narażać się na zbędne koszty, a nasz sprzęt działał z maksymalną wydajnością.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę
Komputery, podobnie jak inne urządzenia mobilne, nie lubią skrajnych temperatur. Korzystanie z MacBook’a na tarasie w upalny dzień będzie więc równie złym pomysłem, co używanie go na dworze przy mroźnej pogodzie. Może dojść wtedy do uszkodzenia komponentów wewnętrznych naszego urządzenia. Laptop pracuje optymalnie w temperaturze pokojowej (20-25°C).
Szanuj baterię
Kolejnym istotnym elementem jest dbanie o kondycję baterii. Powinna być ona ładowana tylko wtedy, gdy jest całkowicie rozładowana, aż do momentu, w którym będzie w pełni naładowana. Zaleca się, aby po naładowaniu laptopa do pełna, zostawić go jeszcze pod zasilaniem na dodatkowe dwie godziny. Dbanie o baterię jest bardzo istotne, ponieważ ma ona bezpośrednie przełożenie na wydajność, którą prezentuje nasz sprzęt. Należy pamiętać, by wyłączać naszego MacBook’a, jeśli z niego nie korzystamy. W ten sposób nie tylko zapłacimy mniejsze rachunki za prąd, ale także damy mu nieco odetchnąć.
Pozbywaj się zbędnych plików
Każdy z nas posiada na swoim dysku mnóstwo niepotrzebnych plików. Jeśli zależy nam na wydajności naszego MacBook’a, powinniśmy regularnie je porządkować i usuwać. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzimy nieco miejsca na dysku, ale też wyraźnie przyspieszymy działanie urządzenia. Można to robić ręcznie lub korzystać z dedykowanych programów. Chodzi bowiem o efekt, a więc o to, by zbędne pliki nie zmniejszały wydajności komputera.
Czyszczenie laptopa
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że kurz znajdujący się wewnątrz komputera, może wpłynąć negatywnie na jego wydajność. Aby temu zapobiec, należy przynajmniej raz w miesiącu poświęcić chwilę na jego skuteczne usunięcie. W tym celu najlepiej udać się do dobrego fachowca, gdyż rozkręcanie laptopa na własną rękę jest ryzykowne. Należy robić to tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności lub dysponujemy bardzo szczegółowym poradnikiem.
Codzienne sytuacje
Prawda jest taka, że wszystkie wymienione praktyki zdadzą się na nić, jeśli sami nie będziemy czuli odpowiedzialności za swój sprzęt. Do uszkodzenia laptopa dochodzi bowiem zazwyczaj w prostych, błahych, codziennych sytuacjach. Jeśli chcemy, by nasz sprzęt służył nam długie lata, powinniśmy pamiętać o kilku praktycznych radach. Przede wszystkim nie jemy oraz nie pijemy podczas użytkowania laptopa. Kawa postawiona obok naszego MacBook’a może okazać się dla niego bowiem zabójcza – wystarczy chwila nieuwagi, by narazić się na wysokie koszty. Ponadto zawsze po skończonej pracy należy odstawić urządzenie w bezpieczne miejsce. Jeśli zamierzamy zabrać MacBook’a ze sobą do pracy czy szkoły, powinniśmy wyposażyć się w dobrej jakości pokrowiec. Warto rozważyć także kupno specjalnego etui.
A co, jeśli…
A co jeśli sprzęt mimo zastosowania się do wszystkich rad uległ uszkodzeniu? W tej sytuacji należy oddać go na gwarancję. Jeśli jednak nasz sprzęt nie jest już objęty ochroną gwarancyjną, warto poszukać innego rozwiązania. Mając do czynienia z drogim sprzętem, zapewne nie warto bowiem naprawiać go na własną rękę. Naszego MacBook’a powinniśmy oddać w specjalistyczne ręce. Jeśli jesteśmy mieszkańcami Warszawy i okolic, najlepiej udać się do jednego z serwisów MacBook w Warszawie. W sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy także inne urządzenia Apple (np. smartfon) zalecane jest skorzystanie z usług pogwarancyjnego serwisu Apple w Warszawie. Przed udaniem się do konkretnego punktu należy oczywiście zapoznać się z opiniami klientów, cennikiem usług i zakresem świadczonych usług.