Wydawać by się mogło, że marmur i drewno to dwa zupełnie przeciwstawne bieguny. Jeden symbolizuje siłę, elegancję i zmysłowość. Drugi ociepla wnętrza, sprzyja wytchnieniu, jest idealny dla miłośników natury. Łącząc te dwa bieguny w aranżacji jednego miejsca otrzymujemy nowy wymiar stylu. Stylu nieoczywistego i wysublimowanego. W jaki sposób więc postawić na marmur i drewno we wnętrzach, żeby uzyskać ten niepowtarzalny, świeży efekt?
Drewno w marmurze czy marmur w drewnie?
Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Decydując się na dominację marmuru we wnętrzu, celem ocieplenia warto dodać do niego panele drewniane bądź drewniane meble. Najbardziej do kamiennych wnętrz pasuje drewno sosnowe, świerkowe ale też i drewno egzotyczne Fanom bardziej rustykalnych pomieszczeń spodoba się drewno dębowe oraz orzechowe – ich bladoszary odcień w połączeniu z wyniosłością jasnego marmuru idealnie się uzupełnia. Kamień ma w tej sytuacji silnego towarzysza – drewno tego gatunku jest bardzo solidne i twarde. W kuchniach z marmurowymi szafkami, bądź podłogą już sam drewniany stół jest wystarczającym akcentem. W sytuacji kiedy chce się utrzymać tylko elegancki efekt, jaki daje marmur, można podkreślić efekt decydując się na czarne meble lub drewniane belki sufitowe. Gdy decydujemy się na dominację marmuru we wnętrzu i zamiast paneli drewnianych decydujemy się na płytki marmurowe, warto użyć drewna do wykonania parapetów wewnętrznych, schodów, szaf. Kamienna podłoga kojarzy się z chłodem, niesłusznie szlifowany marmur jest bardzo aksamitny w dotyku i przyjemnie po nim chodzić na bosaka, przy łączeniu drewna z marmurem warto zwrócić uwagę i pomyśleć zawczasu o różnych poziomach wylewki, czy drewniana podłoga będzie miała taką samą grubość jak kamienna, zazwyczaj nie ale jest na to rowaiżanie stosuje się różne grubości płyty kamienne i różnej wysokości wylewki.
A może tylko marmurowy akcent?
Mówi się, że diabeł tkwi w szczególe. Dobrze dobrane dodatki wykonane z marmuru na tle drewnianych paneli czasami wystarczą, żeby wprowadzić do pomieszczenia elegancję. Stawiając na blat marmurowy stolika kawowego, rama do lustra, podstawki, pojemniki do przechowywania żywności, lampy. Marmurowy blat w kuchni wykończonej drewnem? A może marmurowa listwa dekoracyjna pod kuchennymi szafkami? Odpowiednio zestawione kolorystycznie połączenie drewna i marmuru zawsze wygląda elegancko!
W jakich pomieszczeniach najlepiej zastosować połączenie marmuru z drewnem?
Absolutnie w każdym. Parapety wewnętrzne oraz okładziny wykonane z marmuru to rozwiązanie sprawdzające się w każdym z pomieszczeń. Przykładowo perłą salonu jest kominek – wykonany z marmuru, powierzchnia marmuru może być polerowana, szczotkowana, ryflowana, a nawet łupana, każda ma inny charakter i pasuje do różnych wnętrz
Kamień z drewnem często łączy w łazience i kuchni. Można z jego pomocą wykonać backsplash (przestrzeń między górnym i dolnym rzędem szafek) – wcześniej pozbawiony faktur i koloru, może świetnie pełnić funkcję dekoracyjną. Marmurowy backsplash w połączeniu z wyspą kuchenną wykonaną przykładowo z marmuru szczotkowanego stworzy zgrany, elegancki duet. Na tle drewnianych mebli całość robi imponujące wrażenie.
Szerokie pole działania zapewnia także łazienka. Tam bardzo często znajdziemy marmurowe wanny oraz umywalki. Drewno występuje w formie oprawy lustra czy szafek. Nawet mały, drewniany akcent stworzy odpowiedni kontrast dla eleganckiego, lecz chłodnego marmuru.
Marmur – ale jaki?
Marmur występuje w wielu odmianach. Najczęściej jest spotykany w wersji białej, z czarnymi/miodowymi żyłkami. Można jednak tę skałę spotkać w najróżniejszych kolorach, kończących się na żółci, błękicie, zieleni. Taka różnorodność barwna ułatwia dobranie idealnego drewna do wnętrza i urządzenia pomieszczenia w oryginalny sposób. Chociaż jest to połączenie niebanalne i wymagające dużego poczucia stylu, z każdym rokiem znajduje swoich wielbicieli.