Brzydko pachnący dywan może skutecznie uprzykrzać życie domowników. W salonie odstraszy gości, natomiast w sypialni nie pozwoli na zasłużony odpoczynek. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i na nowo poczuć się komfortowo we własnym domu, gdzie spędzamy przecież tak dużo czasu.
Dlaczego dywan brzydko pachnie?
W pierwszej kolejności należy znaleźć źródło problemu, ponieważ nieprzyjemny zapach dywanu może być związany z wieloma czynnikami. Jeśli postawimy dobrą diagnozę, po zastosowaniu odpowiedniego czyszczenia, problem prawdopodobnie już nie powróci.
Jedną z przyczyn powstawania nieprzyjemnego odoru są zazwyczaj zwierzęta domowe. Gdy są jeszcze bardzo małe, niejednokrotnie zdarza się bowiem, iż załatwiają swoje potrzeby na dywan, zamiast na spacerze czy bezpośrednio do kuwety. Niestety zapach psiego lub kociego moczu jest bardzo charakterystyczny i potem niezwykle trudno jest się go pozbyć.
Kolejną przyczyną brzydkiego zapachu może być brak należytej pielęgnacji dywanu. Aby nie doprowadzić do powstanie przykrego odoru, dywan powinien być utrzymywany w czystości. Zaleca się trzepanie dywanu kilka razy do roku, szybkie usuwanie powstałych zabrudzeń oraz regularne odkurzanie. Zapewne powstrzyma to namnażanie się roztoczy, rozwój grzyba oraz pojawianie się innych niepożądanych mikroorganizmów.
Bardzo częstym powodem nieprzyjemnego zapachu dywanu jest też nieodpowiednie czyszczenie. Przyczynę tą trudno jest przegapić, gdyż zapach po wykonaniu prac pielęgnacyjnych jest jeszcze bardziej nieprzyjemny niż przed czyszczeniem dywanu. W tym przypadku winowajcą może być nieodpowiedni dobór środków czyszczących lub przemoczenie materiału, które skutkuje charakterystycznym, nieco gryzącym zapachem stęchlizny.
Pranie dywanu przez profesjonalną firmę
Jak pozbyć się zapachu z dywanu? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów. Skorzystanie z tego typu usługi co prawda kosztuje, lecz jednocześnie zdejmuje z nas ciężar odpowiedzialności oraz ryzyko ewentualnego uszkodzenia dywanu lub pogorszenia problemu brzydkiego zapachu. Firmy specjalizujące się w czyszczeniu dywanów, samodzielnie dobiorą środki czyszczące odpowiednie dla danego materiału, usuną trudne plamy i nawet najbardziej uciążliwy odór.
Usuwanie zapachu z dywanu przy pomocy sody oczyszczonej
Bardzo ekologicznym, tanim oraz prostym sposobem usuwania zapachu z dywanu jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Metodę tą można z powodzeniem zastosować na własną rękę. Najlepiej zaopatrzyć się w duże opakowanie sody oczyszczonej przez internet. Jest to bowiem tańsze i wygodniejsze rozwiązanie, niż kupowanie kilkudziesięciu małych opakowań sody w sklepie spożywczym. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy dokładnie odkurzyć dywan. Następnie powierzchnię dywanu równomiernie pokryć warstwą sody i pozostawić na kilka godzin. W tym czasie soda oczyszczona wchłonie wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Na koniec należy ponownie dokładnie odkurzyć dywan.
Zastosowanie sody oczyszczonej z octem
Innym, równie ekologicznym i tanim sposobem na pozbycie się przykrego zapachu dywanu jest użycie pasty z sody oczyszczonej i octu. Te dwa składniki należy wymieszać w proporcji 3 łyżki sody do 1 łyżki octu, a następnie równomiernie nałożyć na uprzednio odkurzony dywan i pozostawić na 15 minut. Na koniec pastę należy usunąć przy pomocy mokrej gąbki, a nadmiar wody zlikwidować przy użyciu papierowych ręczników.
Pranie szarym mydłem
Do usunięcia nieprzyjemnego zapachu dywanu można również wykorzystać szare mydło. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy rozpuścić mydło w takiej ilości wody, aby powstała papka. Mydło musi zostać starte na tarce i zalane niewielką ilością wody. Przy pomocy gąbki nabiera się papkę i energicznymi ruchami pociera nawierzchnię dywanu. Nadmiar wilgoci musi zostać usunięty papierowymi ręcznikami.
Czyszczenie z użyciem wody utlenionej
Usuwanie zapachu z dywanu przy zastosowaniu wody utlenionej jest równie skuteczną, lecz nieco bardziej inwazyjną metodą, która może doprowadzić do powstania odbarwień. Z tego względu dobrym pomysłem będzie wypróbowanie działania mikstury na mniej widocznym skrawku dywanu. W tym przypadku wodę utlenioną nakłada się równomiernie na powierzchnię dywanu, a następnie pozostawia do wyschnięcia.
Wobec tylu różnych sposobów no to, jak pozbyć się zapachu z dywanu, warto zastanowić się dwa razy przed wyrzuceniem go na śmietnik lub schowaniem w piwnicy. Niepożądany odór można bowiem całkowicie wyeliminować, rezygnując jednocześnie ze stosowania drogich i nieekologicznych środków chemicznych.