Kiedy potrzebujesz efektywnej komunikacji z potencjalnym klientem, bądź kiedy szkolisz pracowników, dobry projektor multimedialny może znacznie poprawić efektywność Twoich działań. Możliwość przesyłania obrazu z komputera, tabletu, czy smartfona na duży ekran to dziś standard. Dobrą wiadomością jest to, że mamy wiele możliwości wyboru dostępnych projektorów, które doskonale sprawdzą się w firmie czy w domu. Od miniaturowych, mobilnych urządzeń, aż do tych, które sprawdzą się na spotkaniu przed dużym audytorium – zawsze znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie i Twojego budżetu najlepsze. Jak wybrać odpowiedni projektor?
Na co zwracać uwagę przy zakupie projektora multimedialnego?
Informacją, na którą warto zwrócić uwagę, jest jasność projektora. Dla typowych, niewielkich sal konferencyjnych — zwykle do 10 osób, zalecamy zakup projektora z mocą lumenów od 3000 do 3500, aby zbalansować oszczędzanie energii z czystością wyświetlanego obrazu. Dla średnich sal spotkań, dla około 20 uczestników, projektor powinien produkować około 3500 – 5000 lumenów, aby obraz był wciąż świetnie widoczny, uwzględniając większe wymiary ekranu. Zakup projektora powyżej tej ilości lumenów jest pożyteczny, gdy chcemy przedstawiać obrazy dla grupy powyżej 40 osób. Dodatkowo, jeśli trudno o dostosowanie oświetlenia na czas wyświetlania prezentacji, warto zaopatrzyć się w 1000 lumenów więcej dla każdego rodzaju pomieszczeń.
Jeśli mowa o rozdzielczości wyświetlanego obrazu, mamy ich wyboru kilka, a każda z nich ma specyficzne zastosowanie:
- projektory XGA mają rozdzielczość 1024×768 pikseli i współczynnik kształtu 4:3, co daje nam prawie kwadratowy obraz, który jest wystarczający do prostych prezentacji PowerPoint i innych biznesowych aplikacji;
- projektory WXGA z rozdzielczością 1280×800 pikseli i współczynnikiem kształtu 16:10 działają świetnie dla arkuszy biznesowych i innych szerszych projekcji;
- projektory HD, które pracują w rozdzielczości 1920×1080 pikseli i współczynnikiem 16:10, sprawdzają się najlepiej, gdy potrzebujesz bardzo dokładnego obrazu rysunków technicznych czy projektów architektonicznych;
- projektory 4K są najnowszymi, które można dostać i dają nam niezwykle czysty obraz, ważny szczególnie przy wyświetlaniu filmów.
Współczynnik projekcji – ważna rzecz
Współczynnik projekcji jest kolejnym ważnym elementem podczas wyboru odpowiedniego projektora dla Twojej firmy. Odnosi się on do odległości potrzebnej pomiędzy projektorem a ekranem, na który rzuca on obraz. Współczynnik ten informuje nas o tym, ile powinien wynosić ten dystans, aby otrzymać upragnioną wielkość wyświetlenia. To, czy projektor nazwiemy krótkiego czy dalekiego rzutu, zależy od wymaganego dystansu od ekranu, aby wyświetlić obraz o wielkości 100 cali. Dystans ten jest determinowany przez soczewkę projektora. Projektory krótkiego rzutu potrzebują od 1 do 2,5 m. Im bliżej ekranu jest urządzenie, tym obraz jest mniejszy. Taki projektor będzie dobry do małych sal. Do większych pomieszczeń, takich jak na przykład audytorium, potrzebny będzie sprzęt dalekiego rzutu.
Kup projektor dobrany pod siebie
Jeśli chodzi o możliwości podłączenia się z projektorem, najczęściej wystarczającą opcją jest wejście HDMI, jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń zewnętrznych może zapewnić dane do wyświetlenia dla projektora. Jeśli w Twoim biznesie ważne jest, aby każdy mógł się podłączyć pod projektor ze swojego smartfona bądź tabletu i pokazać swoje informacje na dużym ekranie, warto rozejrzeć się za projektorem z funkcją połączenia bezprzewodowego. Zakup projektora multimedialnego, jeśli wiemy już czego szukamy, nie powinien zatem sprawiać już większych problemów. Jeśli jesteśmy zdecydowani, należy znaleźć sklep z wyposażeniem biurowym i elektroniką, wyszukać projektor spełniający nasze oczekiwania – i do dzieła!