Podstawowym i często występującym problemem, z którym mierzą się właściciele piwnic, jest nadmierna wilgoć. Dotyczy to w takim samym stopniu domów jednorodzinnych, jak i bloków wielorodzinnych. W zależności od przyczyny powstania wilgoci można stosować różne metody jej eliminowania. W sytuacji, gdy wilgoć występuje w zaawansowanym stadium, nie warto walczyć z nią na własną rękę, tylko powierzyć to profesjonalistom.
Skutki wilgoci
Kilkadziesiąt lat temu na wsi w starych domach lekka wilgoć w piwnicy pomagała dłużej zachować świeżość przechowywanych produktów. Czasy się jednak zmieniły i wilgoć stała się wrogiem mieszkańców domów i mieszkań.
Stosunkowo szybkie wykrycie nadmiernej wilgoci pozwoli nam uniknąć rozwoju pleśni, grzybów i roztoczy, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Prowadzić to może do alergii, infekcji dróg oddechowych czy dolegliwości bólowych. Pleśń i grzyby przyczyniają się także do niszczenia ścian i osłabienia konstrukcji budynku, a w efekcie do zmniejszenia jego wartości na rynku nieruchomości.
Przyczyny powstawania wilgoci
Kiedy ujrzymy na ścianie naszej piwnicy brudne plamy, odchodzący tynk lub mokre miejsca, jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z nadmierną wilgotnością pomieszczenia. W całym budynku to właśnie piwnica jest najbardziej narażona na występowanie wilgoci.
Do najczęściej występujących przyczyn zawilgocenia piwnicy możemy zaliczyć:
- źle wykonaną lub uszkodzoną wentylację pomieszczenia,
- brak izolacji (pionowej i poziomej) – szczególnie w przypadku starszych budynków,
- powódź,
- usterkę kanalizacji lub instalacji wodnej,
- częste i obfite opady,
- podniesienie poziomu wód gruntowych,
- wady drenażu.
Profesjonalne osuszanie budynków – skuteczne zwalczanie wilgoci
Nie powinniśmy na własną rękę podejmować się usuwania pleśni. Jest to proces trudny i wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego koniecznie musimy wezwać firmę, która przeprowadzi profesjonalne osuszanie budynku. Fachowiec znajdzie przyczynę wilgoci i dobierze do niej idealną metodę osuszania piwnicy.
Jeśli już poznamy przyczynę, możemy wybierać między różnymi metodami osuszania, takimi jak:
- metoda osuszania kondensacyjnego – polega na skropleniu obecnej w powietrzu pary wodnej, odprowadzeniu powstałej wody poza piwnicę i w konsekwencji znaczącym obniżeniu wilgotności. Szczególnie efektowna jest w przypadku zalanych pomieszczeń (awaria rur, obfite opady, powódź),
- metoda osuszania mikrofalowego – jest to szybka i efektowna metoda osuszania, polegająca na nagrzaniu ściany do wysokiej temperatury, odparowaniu występującej tam wody i odprowadzeniu pary wodnej na zewnątrz budynku,
- metoda osuszania absorpcyjnego – wykorzystuje ona suche powietrze, które wyciąga wodę ze ściany. Do wytwarzania suchego powietrza wykorzystuje się specjalne urządzenie, które dzięki obecności żelu krzemionkowego czy chlorku litu skutecznie pochłania wodę.
- metoda osuszania podposadzkowego – polega na użyciu profesjonalnego sprzętu, który dokładnie odsysa wodę z głębi posadzki, gdzie jest ona na zatrzymana. Stosuje się metodę podciśnieniową i metodę osuszania nadciśnieniem.
Podsumowanie
Pozbycie się wilgoci z piwnicy jest procesem skomplikowanym, wymagającym czasu oraz pieniędzy. Nowoczesne metody działają efektywnie i pozwalają pozbyć się problemu. Jednak warto w tym przypadku współpracować z fachowcami, ponieważ skutki wilgoci mogą być opłakane nie tylko dla naszego domu, lecz także zdrowia.