Rok 2020 dla wielu firm nie należał do najłatwiejszych. Ogólnoświatowa pandemia wstrząsnęła ekonomią na całym świecie, co dało się odczuć również i w branży magazynowej. Wiele firm zajmujących się logistyką i dostawami, musiało przejść przez szereg gruntownych zmian, które na zawsze odmieniły ich funkcjonowanie. Pojawiające się z dnia na dzień, najnowsze trendy rynkowe, okazały się jednak strzałem w dziesiątkę O jakich zmianach mowa?
Wyposażenie magazynu w dobie korona wirusa
Jedną z największych zmian, jaka dotknęła branżę logistyki, jest coraz bardziej zauważalne cyfryzacja procesów transportowych. Wiele z firm sięgnęło m.in. po system WMS, którego stosowanie na zawsze odmieniło ich funkcjonowanie. System ten zyskał również na popularności dzięki pracy zdalnej oraz nowym reżimom sanitarnym, które umożliwiły zarządzanie magazynem za pomocą przenośnych urządzeń. Dzięki nim zarządzanie firmą jest możliwe z każdego miejsca na świecie. Epidemia korona wirusa stała się wbrew pozorom, czynnikiem sprzyjającym digitalizacji oraz automatyzacji.
Pandemia a postawy konsumenckie
Na przestrzeni 2020 roku zwyczaje zakupowe ludzi na całym świecie zmieniły się diametralnie. Handel przeniósł się do świata Internetu, w związku z czym pojawiła się również potrzeba łatwych i szybkich dostaw. Aby temu sprostać, konieczne była jeszcze ściślejsza współpraca pomiędzy poszczególnymi działami łańcucha dostaw. Wszystko w celu jak najszybszego dostarczenia klientowi zamawianego przez niego produktu. Coraz częściej stosuje się również zupełnie inne środki transportu, m.in. pojazdy elektryczne. Wszechobecna pandemia korzystnie wpłynęła na rozwój świadomego działania przeciwko postępującym zmianom klimatycznym. Jej skutkiem okazało się również zrównoważenie rozwoju oraz elektromobilności. W Polsce na chwilę obecną istnieje ok. 16 000 zarejestrowanych pojazdów elektrycznych, a w przyszłych latach z pewnością będzie ich jeszcze więcej.
Pandemia a zarządzanie personelem
Rozwój epidemii wymógł na przedsiębiorcach ograniczenia dostępu do magazynów dla osób z zewnątrz. Restrykcje te dotknęły również m.in. pracowników. Ograniczeniom, a nawet i zawieszeniu uległy spotkania i wizyty zagraniczne. Pracownicy biurowi i administracyjni zostali zmuszeni do przeniesienia się do domów i kontynuowania pracy zdalnej. Personel magazynowy podzielono na zmiany, pomiędzy którymi uwzględniono przerwę czasową. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć kontakty międzyludzkie. Zaczęto również zwracać szczególną uwagę na utrzymanie higieny pracy oraz regularną dezynfekcję. Pracownicy zostali zobligowani do przestrzegania zasad mycia rąk, dezynfekowania pojazdów i ubrań, a także stosowania maseczek w miejscu pracy. W wielu halach magazynowych wprowadzono rozwiązania pozwalające na szybką dezynfekcję wyposażenia magazynu oraz składowanych towarów.
Logistyka żywności a pandemia
Przebieg pandemii na terenie Polski udowodnił branży, jak bardzo nieprzewidywalne mogą być schematy działań konsumenckich. Podczas pierwszych paru tygodni lockdownu, konsumenci masowo nabywali produktu żywnościowe oraz higieniczne. W związku z tym na przestrzeni niemalże tygodnia na terenie całego kraju zaczęły znikać towary na sklepowych półkach. Niestety sytuacja ta nie dotknęła branży restauracyjnej. Ich zamknięcie spowodowało całkowite zachwianie łańcucha dystrybucji. Tym samym pandemia udowodniła, jak ciężko jest się przygotować do niej firmom działającym w branży magazynowej.