Choć uchodzi za typowo koszykarski uraz, to może przydarzyć się każdemu i to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna bądź śliska nawierzchnia czy też gwałtownie wykonany, nagły ruch, aby stracić równowagę i po otrzymaniu opisu RTG otrzymać poważnie brzmiącą diagnozę: naderwanie stawu skokowego.
Jak wrócić do pełnej sprawności po takim urazie i czy jest to w ogóle możliwe? Z lektury dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego!
Czym jest naderwanie stawu skokowego?
Zacznijmy od krótkiej definicji, a więc wyjaśnienia czym w ogóle jest naderwanie stawu skokowego, które jest nagminnie mylone z innymi urazami dającymi łudząco podobne objawy. Praktyka ta nie jest oczywiście słuszna, ponieważ w przypadku naderwania stawu skokowego, a więc skręceniu stawu skokowego drugiego stopnia, mówimy „jedynie” o częściowym zerwaniu więzadeł i torebki stawowej.
Uraz ten objawia się silnym bólem uniemożliwiającym się swobodne poruszanie się, utykaniem podczas chodzenia, wyraźną opuchlizną pojawiającą się wraz z wystąpieniem dolegliwości, a także pojawieniem się krwiaków. W większości przypadków do wymienionych objawów tegoż urazu dochodzi także uczucie niestabilności stawowej, które może mieć znaczący wpływ na codzienny komfort życia. Aby całkowicie pożegnać ból i wrócić do poziomu sprawności przed wystąpieniem urazu konieczne jest wdrożenie leczenia, którego forma zależna jest od tego z jak bardzo poważnym naderwaniem stawu skokowego mamy do czynienia i czy przy okazji wypadku nie doszło także do uszkodzenia innych części układu kostno-stawowego.
Leczenie skręcenia stawu skokowego II stopnia
Czy zawsze konieczny jest zabieg chirurgiczny? Ile czasu trzeba chodzić w gipsie? Jak długo unieruchomiona będzie noga? – to tylko niektóre z najczęściej pojawiających się pytań u osób, które naderwały staw skokowy. Jak to wygląda w praktyce? Jak podkreślają eksperci z centrum rehabilitacji na Ursynowie zaproponowana przez ortopedę metoda leczenia uzależniona jest od wyniku badania RTG, USG oraz badania fizykalnego, podczas którego sprawdzana jest m.in. tkliwość nóg oraz rozmiar obrzęku.
Jeżeli skręcenie stawu skokowego II stopnia jest łagodne, wówczas wystarczy odpoczynek, chłodzenie okładami oraz ograniczenie ruchu i usztywnienie kostki. Jeśli naderwanie stawu skokowego ma ostrzejszy przebieg wtedy konieczne jest zażywanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a także stosowanie zastrzyków hamujących krzepnięcie krwi, jak i również unieruchomienie stawu skokowego w wybrany przez lekarza sposób. Po zakończeniu tego etapu można rozpocząć rehabilitację na Ursynowie, która powinna składać się z ćwiczeń czynnych, synergistycznych oraz izometrycznych. W przypadku naderwania stawu skokowego szczególnie zalecanymi metodami rehabilitacji są fizykoterapia oraz kinezyterapia, gdyż to właśnie one przynoszą u pacjentów najlepsze efekty.
Jak długo leczy się naderwany staw skokowy?
To, że pragniesz jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności jest całkowicie zrozumiałe, jednak najprawdopodobniej konieczne będzie zrobienie sobie przymusowej przerwy od ulubionej aktywności fizycznej na co najmniej kilka tygodni (w najbardziej optymistycznym scenariuszu).
Już samo noszenie gipsu bądź ortezy trwa zazwyczaj 2-3 tygodni, a następnie konieczne jest chodzenie w stabilizatorze i w końcu rozpoczęcie rehabilitacji na Ursynowie, mającej na celu umożliwienie powrotu do pełnej aktywności, a także uniknięcie ewentualnych powikłań i podobnych kontuzji w przyszłości. Dopiero po zakończeniu rehabilitacji można mówić o 100-procentowym powrocie do zdrowia.