Jedną z metod antykoncepcyjnych jest wkładka wewnątrzmaciczna, czy inaczej spirala antykoncepcyjna. Rozwiązanie to jest dobrą opcją dla kobiet, które z różnych względów nie chcą korzystać z antykoncepcji w formie tabletek, krążków dopochwowych czy prezerwatyw. Co ważne metoda ta w żaden sposób nie wpływa na płodność. Czym charakteryzuje się spirala antykoncepcyjna i czy są jakieś przeciwwskazania?
Spirala antykoncepcyjna – czym jest i jak działa?
Spirala antykoncepcyjna to niewielkich rozmiarów wkładka, która umieszczana jest w macicy. Zabieg ten wykonywany jest zawsze w gabinecie ginekologicznym po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jej zadaniem jest zapobieganie zagnieżdżeniu się komórki jajowej i osłabienie plemników między innymi poprzez zagęszczenie śluzu w macicy. Możemy wyróżnić spirale wykonane z miedzi, obojętne oraz takie, które wydzielają hormony. Te ostatnie oprócz zagęszczenia śluzu i działania plemnikobójczego powodują dodatkowo zahamowanie rozwoju komórek jajowych. Wkładka wewnątrzmaciczna zachowuje swoje właściwości przez okres kilku lat, zazwyczaj od 3 do 5 lat.
Zalety spirali antykoncepcyjnej
Jedną z niepodważalnych zalet spirali antykoncepcyjnej jest szerokie spektrum działania. Działa ona bowiem, nie tylko osłabiając plemniki, ale również wpływając na samą komórkę jajową. Dzięki temu jest jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Wkładka wewnątrzmaciczna jest rozwiązaniem na lata. Jak już wspomniano, jej działanie jest skuteczne przez trzy do pięciu lat. Co więcej, pomimo długiego działania nie wpływa ona negatywnie na płodność. Spirale wydzielające lewonorgestrel to także dobre rozwiązanie dla kobiet zmagających się z obfitymi miesiączkami, które mogą powodować wtórną niedokrwistość.
Spirala antykoncepcyjna – przeciwwskazania i koszt
Nie każda z kobiet decydujących się na antykoncepcję może skorzystać z wkładki wewnątrzmacicznej. Metoda ta nie jest polecana w przypadku stanów zapalnych przydatków oraz szyjki macicy. Nie skorzystają z niej również panie zmagające się z krwawieniem z dróg rodnych, nowotworem narządów rodnych czy zakrzepicą. Spirala antykoncepcyjna nie może być też założona, gdy kobieta jest w ciąży. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skorzystać z niej po porodzie. Nie ma ona wpływu na laktację. Jeżeli chodzi o sam koszt zabiegu umieszczenia wkładki, zależy on w dużej mierze od tego, gdzie jest on przeprowadzany. Dla przykładu spirala antykoncepcyjna we Wrocławiu to koszt od 600 do 1500 zł.
Spirala antykoncepcyjna jest jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Jest to metoda bezpieczna i trwała. Jedynie w kilku przypadkach korzystanie z niej jest niezalecane. Biorąc pod uwagę to jak długo działa, jest to także metoda przystępna cenowo.