Słuch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Umożliwia on percepcję fal dźwiękowych, co sprawia, że możliwe jest interpretowanie dźwięków jako przykładowo muzyki, mowy, szumu, alarmu, etc. Słuch funkcjonuje dzięki narządowi słuchowemu, którego początek jest w uchu zewnętrznym, a koniec w mózgu. Hałas jest jednym z największych zagrożeń dla tego zmysłu.
Jaki jest wpływ hałasu na słuch?
Wpływ hałasu na słuch jest niepodważalny. Hałas jest definiowany jako niepożądany dźwięk, którego poziom decybelowy przekracza 85dB. Źródło hałasu najczęściej znaleźć można w otoczeniu człowieka, zalicza się do niego między innymi hałas drogowy, przemysłowy, lotniskowy oraz taki, który wytwarzany jest przez urządzenia domowe. Hałas może sprawić wiele problemów zdrowotnych narządowi słuchowemu, jednak specyfika tych uszkodzeń zależy od wielu czynników, między innymi takich jak intensywność dźwięku, długość ekspozycji na hałas oraz częstotliwość dźwięków. Największym zagrożeniem dla tego zmysłu jest długotrwała ekspozycja na hałas o wysokiej częstotliwości, taka sytuacja może prowadzić do uszkodzenia receptorów słuchowych w uchu wewnętrznym.
Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia słuchu?
Pierwszymi objawami wskazującymi na uszkodzenie słuchu są problemy ze zdolnością słyszenia dźwięków o wysokiej częstotliwości, trudność w słyszeniu mowy, szumy uszne i wrażenie zatkania uszu. Wpływ hałasu na słuch może objawiać się również przez tak zwane zmęczenie słuchu, które wiąże się z naturalną habituacją, czyli przyzwyczajaniem się słuchu do hałasu, to spowodować może brak reakcji na dźwięki o niskiej intensywności. Prowadzi to do trudności w rozumieniu mowy oraz zmniejszenia zdolności koncentracji.
Jakie istnieją sposoby na ochronę przed hałasem?
Ochrona przed hałasem pozwala uniknąć uszkodzenia słuchu, dlatego istotne jest, by zadbać o nią zarówno w pracy jak i poza nią. Zastosowanie zabezpieczeń słuchu takich jak słuchawki tłumiące dźwięk, lub wkładki douszne zapewnią odpowiednią izolację akustyczną i znacząco zmniejsza poziom hałasu. Wbrew pozorom, przyjmowanie zdrowego stylu życia może również pomóc w ochronie słuchu – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz unikanie używek może pomóc w utrzymaniu dobrego przepływu krwi w narządzie słuchu. Jednakowoż, podstawą do uniknięcia całkowitego uszkodzenia słuchu są regularne badania słuchu, które pozwolą na wczesne wykrycie problemów ze słuchem, a to umożliwi szybsze podjęcie odpowiednich działań ochronnych i zapobiegnie pogorszeniu stanu zdrowia.
Narząd słuchu jest bardzo ważny do funkcjonowania, pozwala na komunikację międzyludzką, która jest podstawą życia gatunku ludzkiego, dlatego wiedząc o tym jaki niebezpieczny dla słuchu może być hałas – powinno się zadbać o odpowiednią ochronę słuchu, oraz regularne badania.