Uszy to jedna z ważniejszych części ciała dla człowieka. Odpowiednia troska o słuch powinna być wdrażana codziennie. Jako odbiorcy dużej ilości bodźców zewnętrznych jesteśmy narażeni na nieustanne przeciążenia dźwiękowe, które mogą znacząco wpływać na jakość naszego słuchu. Choroby, ogólna kondycja zdrowotna oraz przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków – to tylko klika czynników, które niekiedy powodują problemy ze słuchem. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów, które pozwalają uniknąć pogorszenia słuchu.
Sposób nr 1: głośna muzyka w słuchawkach – prosta droga do gorszego słyszenia
Odcięcie się od hałasu z zewnątrz przez głośną muzykę pomaga w relaksie, ale nie jest zdrowe dla naszego ucha. Długotrwałe i głośne słuchanie muzyki w słuchawkach może spowodować problemy ze słuchem. Aby zadbać o słuch, warto ograniczyć głośność muzyki, a także czas korzystania ze słuchawek. Możemy też zadbać o nasze uszy poprzez ograniczanie nadmiernej ekspozycji na hałasy. Warto zaopatrzyć się w stopery, które mają odpowiedni certyfikat. Będą pomocne w takich miejscach jak koncerty czy głośne kluby, w których przez długi jesteśmy narażeni na hałas.
Sposób nr 2: Profilaktyka lekarska przede wszystkim!
Troska o własny słuch to również profilaktyczne kontrole laryngologiczne. Powinny one odbywać się minimum raz do roku. Badanie audiometrem oraz przegląd laryngologiczny – te badania mogą wykryć nieprawidłowości już na wczesnym etapie. Ważną wskazówką do wykonania badań kontrolnych będą też opinie Twoich bliskich. Zauważą, że coraz częściej prosisz o powtórzenie wypowiadanych zdań itp.
Sposób nr 3: Używaj produktów higieny laryngologicznej zgodnie z ich przeznaczeniem!
Patyczki do czyszczenia uszu to jeden z tych produktów, których warto się pozbyć ze swojej łazienki. Ich stosowanie często przynosi negatywne skutki – prowadzi do mechanicznych uszkodzeń ucha. Mogą tu dojść takie objawy jak szumy i piski uszne, zmniejszenie słyszalności niektórych dźwięków. Patyczki warto zastąpić specjalistycznymi sprejami przeznaczonymi do mycia uszu.
Sposób nr 4: Zadbaj o to, by Twoja styczność z lekami (jeśli to możliwe) była jak najmniejsza!
Wbrew pozorom nadużywanie leków takich jak antybiotyki czy inne mocne środki na receptę może mieć wpływ na jakość naszego słuchu. Podczas zażywania ich należy obserwować siebie i reakcje swojego ciała na ich działanie. Wszelkie niepożądane reakcje na substancje czynne antybiotyków i innych leków powinny być zgłaszane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub tego, który prowadził nas od początku choroby.
Sposób nr 5: Zniweluj źródła hałasu wokół siebie.
Ograniczenie hałasu to najlepsza recepta na zachowanie dobrego słuchu do późnej starości. Warto korzystać z odpoczynku na łonie natury. Taki relaks pozwala odpocząć nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym.
Wiele młodych osób lekceważy dziś zalecenia lekarzy i nie dba o własny słuch. Trzeba mieć jednak świadomość, że nasze zachowania i wybory, których dokonujemy dziś, będą miały swoje rezultaty w przyszłości. Narażanie swojego słuchu na hałasy i zaniedbanie profilaktyki może doprowadzić do szumów usznych i niedosłuchu. Wtedy jedynym sposobem na poprawę jakości słyszenia będzie zakup nowoczesnego aparatu słuchowego.