Zewnętrzne osłony okien sprawdzają się doskonale jako zabezpieczenia okien przed uszkodzeniami mechanicznymi, ponadto mogą pełnić funkcję dekoracyjną w zależności od typu osłony. Najpopularniejsze typy osłon zewnętrznych to klasyczne okiennice, rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. Zazwyczaj montowane są one w oknach domów jednorodzinnych, które posiadają sporą ilość okien, dlatego też coraz częściej montowane są osłony zautomatyzowane, które pozwalają zaoszczędzić czas tracony na manualne zamykanie każdej zasłony z osobna.
Rodzaj sterowania
Zautomatyzowane systemy osłon zewnętrznych mogą być sterowane na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest wykorzystywanie nadajników montowanych na wewnętrznych ścianach domu. Podczas montażu automatycznego systemu odsłaniania i zasłaniania okien możliwe jest przypisanie konkretnych okiennic do danego nadajnika. W ten sposób możliwe jest manipulowanie okiennicami przy pomocy jednego przycisku. Zazwyczaj wykorzystuje się kilka nadajników rozdysponowanych we wszystkich pomieszczeniach z oknami, w ten sposób sterowanie zasłonami nie odbywa się jednakowo dla całego domu, ale osobno dla pokoi.
Sterowanie przy pomocy pilota to wygodniejsza forma sterowania osłonami zewnętrznymi z wykorzystaniem specjalnego nadajnika. Piloty te cechują się wieloma udogodnieniami. Umożliwiają użytkownikowi skonfigurowanie optymalnej pozycji rolet czy żaluzji, wybranie osłon, które mają reagować na sygnał pilota czy ustawienie automatycznej godziny zasłonięcia odsłon.
Niektóre systemy osłonowe umożliwiają sterowanie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych jak tablet czy smartfon. Użytkownik korzysta wtedy z aplikacji dzięki której jest w stanie w pełni spersonalizować działanie osłon zewnętrznych. Sterowanie aplikacją to najwygodniejsza i najbardziej wszechstronna forma kalibracji systemu osłonowego.
Rodzaj osłon a styl domu
Oprócz funkcji praktycznych, osłony muszą stanowić ozdobę domu. Najważniejszym aspektem jest dobór odpowiedniego rodzaju osłon, które będą spójne ze stylem budynku w których zostaną zamontowane.
Okiennice to osłony zewnętrzne charakteryzujące się wyjątkowo ozdobnym designem. Nawiązują do osłon spotykanych już w XVIII-wiecznym budownictwie, a podobne im elementy można znaleźć licznie w architekturze śródziemnomorskiej. Na okiennice składa się jedno lub dwuskrzydłowe drzwiczki ozdobione otworami imitującymi rolety. Tradycyjnie okiennice wykonywane są z drewna, lecz w nowoczesnych domach budulec ten może być zastąpiony bardziej trwałym materiałem. Ten rodzaj osłon dopasuje się idealnie do budynków o charakterze klasycznym w których nowoczesna elewacja jest ozdabiana tradycyjnymi elementami jak dwuspadowy dach czy balkon z balustradą wsparty okrągłymi filarami.
Żaluzja fasadowa to osłona idealnie dopasowująca się do domów w stylu modernistycznym. Najczęściej występuje w formie licznych segmentów rozwijanych i zwijanych na wytrzymałych żyłkach. Wygląd żaluzji fasadowej jest sam w sobie nowoczesny, ponadto zamontowana osłona zajmuje mało przestrzeni na fasadzie budynku, wobec czego idealnie wpisuje się w ramy minimalizmu wystroju.
Roleta zewnętrzna to osłona szeroko spotykana jako zabezpieczenie witryn sklepowych czy zakładów pracy. Zbudowana jest z ciasno upakowanych segmentów, które są zdolne do odkształcania, dzięki czemu cała konstrukcja może być zwinięta w rulon. Roleta zewnętrzna zajmuje nieco więcej miejsca niż żaluzja fasadowa, z uwagi a konieczność montowania utwardzanej osłony z mechanizmem zwijającym całą konstrukcję. Jej wygląd również nawiązuje do stylu nowoczesnego, charakteryzuje się jednak większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też cieszy się dużą popularnością wśród osób chcących zabezpieczyć swoje zakłady pracy.
Podsumowanie
Wybierając osłony sterowane centralnie należy wziąć pod uwagę rodzaj nadajnika jaki będzie służył do sterowania systemem osłonowym, a następnie wybrać rodzaj zabezpieczeń w oparciu o styl domu w którym zostaną zainstalowane.