W okresie panującej epidemii koronawirusa wielu małych przedsiębiorców boryka się z problemami finansowymi, które wynikają ze spadku sprzedaży oferowanych produktów oraz usług, czyli ze zmniejszenia przychodów. W obecnej sytuacji wielu właścicieli prowadzących działalność gospodarczą zastanawia się, w jaki sposób pozyskać dodatkowe środki lub szuka możliwości, aby zmniejszyć stałe koszty firmowe. Wydaje się, że w najtrudniejszej sytuacji są mali i średni przedsiębiorcy.
Rozwiązania rządowe dla małych przedsiębiorców
Okazuje się, że mniejsi przedsiębiorcy wcale nie są pozostawieni sami sobie w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Polski rząd przygotował specjalną tarczę antykryzysową, która skupia się na kompleksowej pomocy właścicielom firm. Warto podkreślić, że ustawa jest niemal cały czas zmieniana i udoskonalana, dlatego należy na bieżąco śledzić rządowe propozycje i wprowadzane rozszerzenia. Specjalny wniosek, który umożliwia skorzystanie z rozwiązań antykryzysowych, dostępny jest w internecie na rządowych stronach. Najważniejsze propozycje dla przedsiębiorców to:
- zwolnienie z opłacania składek ZUS dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 49 pracowników,
- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku z przestojem lub obniżeniem czasu pracy,
- możliwość skorzystania z pożyczek z PUP – maksymalna kwota to 5000 zł,
- wydłużenie terminu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy pracowników (PIT-4),
- odliczenie straty podatkowej wstecz,
- pomoc w spłacie kredytów dla małych i średnich firm, która polega na przyznawaniu gwarancji de minimis,
- szybszy termin zwrotu VAT dla niektórych branż (do 15 dni).
Odzyskanie pieniędzy poprzez ściąganie należności z niezapłaconych faktur
Gdy właściciel nie narzeka na płynność finansową i każdego miesiąca wystarcza mu na pokrycie wszelkich kosztów związanych z prowadzeniem firmy, nie zwraca szczególnej uwagi na opóźnienia w spłacaniu faktur przez klientów czy współpracujących z nim firm zewnętrznych. Jednak, gdy przychodów jest coraz mniej, z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej tej kwestii i zweryfikować, czy klienci wywiązali się ze swoich zobowiązań – często okazuje się, że na koncie firmowym powinno znajdować się więcej pieniędzy. W sytuacji, gdy główna działalność przedsiębiorstwa jest niemożliwa do wykonywania, warto postawić na skuteczne ściąganie należności – odzyskane pieniądze pozwolą przetrwać na rynku kolejne miesiące. Najlepiej powierzyć cały proces zewnętrznej firmie windykacyjnej, szczególnie w trudnych przypadkach, gdy kontakt z dłużnikiem jest nieco utrudniony, a wewnętrzna windykacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Kompleksowa obsługa wierzytelności pozwala na skuteczniejsze odzyskiwanie gotówki ze wszystkich nieopłaconych faktur. W zdecydowanej większości przypadków, osoby, które otrzymują formalne pismo od firmy windykacyjnej, decydują się na szybki zwrot swojego długu, aby nie narażać się na problemy prawne.
Niektórzy przedsiębiorcy w związku z panującą epidemią poddają się i zawieszają, a nawet całkowicie zamykają firmy. Inni starają się wykorzystać wolny czas, aby usprawnić działanie prowadzonej działalności i wyciągnąć wnioski na przyszłość, dzięki czemu znacznie łatwiej i szybciej powrócą na rynek po zakończeniu wszelkich wprowadzonych przez rząd ograniczeń. Możliwości jest wiele – od poszerzenia oferowanych usług, a nawet przebranżowienia, aż po skupienie się na odzyskaniu wszelkich finansowych należności od nieuczciwych kontrahentów.