Problemy urodowe dotyczą twarzy i ciała w każdym wieku; ich rozpoznanie jest niezwykle istotne w celu zastosowania odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów, które mogą pomóc powstrzymać lub przynajmniej opóźnić procesy starzenia. Niestety, po przekroczeniu 50 roku życia, pojawia się coraz więcej problemów związanych z urodą – oto niektóre z nich.
Zmarszczki
Zmarszczki są zagłębieniami i deformacjami skórnymi, które są pierwszymi oznakami starzenia się skóry i często pojawiają się już około 30 roku życia. Najpierw przyjmują postać zmarszczek mimicznych, czyli związanych z mimiką i naturalnymi odkształceniami skóry związanymi z mówieniem, uśmiechaniem się czy ziewaniem. Później, w okolicach 40 i 50. roku życia, zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne i występują już właściwie na całej powierzchni twarzy. W czwartej i piątej dekadzie życia ich pojawianie się związane jest głównie ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi na skutek menopauzy oraz wiotczeniem skóry na skutek ubytku kolagenu. Ich powstawanie można nieco ograniczyć przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji oraz dzięki zrezygnowaniu z nadmiernej ekspozycji na słońce, w dużej mierze miejsca, w których zmarszczki się pojawią oraz ich głębokość są jednak podyktowane genetyką.
Plamy starcze
Plamy starcze są to niewielkie, brązowe przebarwienia, które pojawiają się zwykle na dłoniach i twarzy po 40. roku życia. Mogą dotyczyć osób o każdym fototypie skóry, najczęściej jednak występują u osób o bardzo jasnej karnacji. Powstawanie plam starczych jest naturalnym objawem starzenia się skóry i polega na odkładaniu, a następnie odbarwianiu barwnika o nazwie lipofuscyna; proces ten może zostać znacznie przyspieszony przez nadmierne opalanie i stres oksydacyjny.
Usuwanie plam starczych najczęściej odbywa się na drodze laseroterapii lub krioterapii, warto jednak zwrócić się do dermatologa przed podjęciem jakiegokolwiek działania na własną rękę, w lżejszych przypadkach może się bowiem okazać, że wybielanie plam starczych nie będzie wymagało zabiegu, a jedynie stosowania specjalistycznych kosmetyków.
Opadające powieki
Problem opadających powiek bardzo często dotyka kobiety i mężczyzn po 50. roku życia; jest on o tyle problematyczny, że opadające powieki nadają twarzy zmęczony wygląd i dodają lat. Ich powstawanie związane jest z rozluźnieniem włókien kolagenowych, a problem ten można próbować korygować przy pomocy makijażu – po pewnym czasie, opadająca powieka może jednak znacznie zawężać pole widzenia. Na szczęście, w gabinetach medycyny estetycznej dostępna jest plastyka powiek – mało inwazyjny zabieg, który nie tylko pomaga poczuć się atrakcyjniej, ale trwale przywraca młodszy wygląd i niweluje dotychczasowe problemy związane ze zmniejszonym polem widzenia.
Problemy urodowe dotykają kobiet i mężczyzn właściwie w każdym wieku, jednak ich występowanie znacznie nasila się po 50. roku życia. Kluczem do utrzymania skóry w zdrowiu jest odpowiednio dobrana pielęgnacja i rozważne korzystanie z kąpieli słonecznych, równie istotne jest jednak korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej, która może pomóc zniwelować kłopoty związane m.in. z utratą elastyczności włókien kolagenowych.