W ostatnich latach borówka wysoka, nazywana amerykańską, szturmem przejęła rynek. Początkowo uznawana za alternatywę dla rodzimej borówki czarnej, czyli jagody, coraz rzadziej dostępnej w sprzedaży detalicznej, szybko zyskała zwolenników. Stało się tak po części dlatego, że informacje o jej korzyściach dla naszego zdrowia szybko się rozprzestrzeniły, a po części ze względu na jej wyjątkowy smak. Niestety, cena owocu nie jest niska, dlatego, jeśli tylko ma się takie możliwości, warto samemu uprawiać tę roślinę. Na co wówczas zwracać uwagę?
Stanowisko
Stanowisko borówki należy odpowiednio przemyśleć – będzie ona dobrze rosła wyłącznie w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru oraz słonecznym i ciepłym. Im więcej światła, tym słodsze będą owoce. Uprawiane u nas odmiany bardzo źle znoszą przebywanie w zbyt mokrym podłożu, dlatego nie mogą być sadzone w miejscach, gdzie gromadzi się woda. Borówka ma specjalne wymagania dotyczące podlewania. Ponieważ jej system korzeniowy jest płytki, należy kontrolować jej nawodnienie. Jest bardzo wrażliwa zarówno na przesuszenie, jak i nadmiar wilgoci.
Podłoże
Ze względu na specjalne potrzeby glebowe, miejsce, w którym ma zostać posadzona borówka amerykańska, powinno zostać odpowiednio przygotowane. Toleruje ona wyłącznie ziemię przepuszczalną, bogatą w próchnicę, ciepłą (w okresie wegetacji powinna osiągać min. 18 oC), pulchną, torfiasto-piaszczystą. Najważniejszym czynnikiem jest jednak zakwaszenie. Powinno osiągać pH 3,8-4,8. Posadzenie rośliny w podłożu zbyt ciężkim sprawi, że będzie bardzo słabo rosła, natomiast w zbyt mało kwaśnym – stanie się dodatkowo podatna na choroby. Ziemia w przydomowych ogródkach zazwyczaj nie spełnia tych wymagań, dlatego należy ją przystosować. Można w tym celu wymieszać kwaśny torf z ziemią w stosunku 1:1 (nie może być to sam torf ze względu na jego skłonność do przemarzania zimą) i uzupełnić wybrane miejsce na głębokość ok. 30-40 cm. Aby ułatwić ten proces, stworzona została także specjalna ziemia do borówek, łącząca wszystkie niezbędne substancje. Następnie, aby uchronić krzewy przed utratą wody i pojawianiem się chwastów, należy po posadzeniu, przysypać ziemię sosnowymi trocinami lub ściółką leśną iglastą.
Sadzenie
Najlepszym czasem do sadzenia nowych roślin w miejsce docelowe jest wiosna. Można zrobić to także jesienią, ale ryzykuje się wówczas przemarznięciem. Podczas zakupu dobrze jest wybierać dwuletnie krzewy w doniczce, co ważne: posiadające w pełni zakryty system korzeniowy. Przed posadzeniem roślinę należy umieścić w wodzie, aby cała bryła korzeniowa naciągnęła wodę. Borówka amerykańska może dorastać do 1,5-2,5 m, dlatego wymaga odpowiedniej przestrzeni. Aby mogła się swobodnie rozrastać, należy zachować odstęp, w zależności od gatunku, ok. 1,3-1,5 m. Sadzić należy ok. 5 cm głębiej niż rosła w doniczce, chyba że będzie ściółkowana, wówczas odpowiednio płycej.
Borówka bez wątpienia nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie, jednak ze względu na jej właściwości zdrowotne warto włożyć wysiłek w jej pielęgnację. Na szczęście wystarczy wziąć pod uwagę kilka kluczowych zasad, aby krzew rósł pięknie i owocował. Zadanie bardzo ułatwia ziemia do borówek, dzięki której można ominąć cały proces związany z zakwaszaniem ziemi, a nawet od razu mieć gotowe podłoże do sadzenia w donicy. Posiada ona nie tylko właściwe pH, ale także odpowiednio dobrany nawóz, który pozytywnie wpłynie na roślinę w początkowym okresie po zasadzeniu.